Strona Główna Metoda Feldenkraisa Metoda Lawresh Kontakt


  22.02, 06:52

Opinie o Metodzie Feldenkraisa

„Po zaledwie kilku chwilach ćwiczeń Feldenkraisa, ludzie często stwierdzają, że jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, potrafią (ze swoim ciałem) z łatwością dokonywać rzeczy, których nigdy (przedtem) nie uważali za możliwe.”
New Age Magazine

"Polecam Metodę Feldenkraisa pacjentom, których ruch został ograniczony przez urazy, porażenie mózgowe, udar, fibromylagię lub przewlekły ból. Uważam, że jest ona dużo bardziej przydatna niż standardowa fizykoterapia. Wierzę również, że Metoda Feldenkraisa może pomoc nam wszystkim poczuć się bardziej wygodnie w naszych ciałach."
Dr medycyny, Andrew Weil, autor książki Spontaneous Healing (Spontaniczne uzdrawianie)

„Metoda Feldenkraisa jest jedną z wielu, z którymi zetknąłem się w swojej pracy zawodowej jako terapeuta i nauczyciel jogi w odległej Australii, a w ostatnich miesiącach po raz kolejny, jako pracownik naukowy wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego prowadzący studia z zakresu technik relaksacyjnych. Miałem okazję uczestniczyć w sesjach i warsztatach, w czasie których zetknąłem się z propozycją pracy. Z punktu moich doświadczeń pracy z ciałem i psychiką dla celów relaksacyjnych, uważam Metodę Feldenkraisa za jedną z najbardziej całościowych w oddziaływaniu na człowieka. Widzę wiele analogii w pracy nauczyciela jogi i nauczyciela Metody Feldenkraisa. W obu podejściach niezmiernie ważną rolę odgrywa umiejętność samoobserwacji i utrzymania uważności. Nauczyciel czy trener mający własne doświadczenie pracy z własnym ciałem i metodologiczne przygotowanie do pracy z innymi ludźmi, w czasie jednej sesji jest w stanie zainspirować ruch i energię odczuwalną w obrębie ciała fizycznego, jak i sferze świadomości. Te dwa wymiary są niezbędne dla odczucia zintegrowania i równowagi. Pani Ewa Ławreszuk jest trenerem o znakomitym wyczuciu obu sfer, toteż świadomie ukierunkowuje uczestników sesji do pracy zarówno z ciałem, energią, wyobraźnią i emocjami jak i, co ważniejsze, wewnętrzną przestrzenią świadomości.”
Prof. nadzw. dr hab. Lesław Kulmatycki,
kierownik Podyplomowych Studiów Technik Relaksacyjnych przy AWF Wrocław

„Chcę zwiększyć świadomość swojego ciała i rozluźnić bardzo spięte mięśnie kręgosłupa. Po zajęciach zaobserwowałam zmiany w pewności stania mojego ciała.”
Aleksandra

„Te ćwiczenia pomogły mi zobaczyć, jak słaby kontakt mam z ciałem. Spodobało mi się to, że nie jest istotna ilość, lecz sposób i świadomość ruchu, co dzieje się z naszym ciałem. Teraz mam jasność, które części ciała są 'połączone'. Zobaczyłam siebie w kawałkach, które chce pozbierać w jedną całość jak puzzle, ponieważ moje ciało było jakby 'porozrywane'. Czułam się lepiej kiedy słyszałam, że ćwiczenie można wykonywać we własnym tempie, nie liczy się ilość, ale jakość. Uważam, że ta metoda jest bardzo dobra do poznania swojego ciała, poczucia jego każdego centymetra. Zwiększyła się moja świadomość odnośnie kontaktu ciała z emocjami i świadomością – to bardzo dużo. Dziękuję.”
Sylwia, radca, zdrowiejąca z anoreksji i ofiara przemocy

„Od ćwiczeń Feldenkraisa oczekiwałam poprawy sprawności w tańcu. Poczułam po tych ćwiczeniach niedosyt, spodobało mi się, że przestał boleć mnie krzyż. Łatwiej było mi poruszać miednicą, przez co zmniejszył się ból w krzyżu. W trakcie ćwiczeń podobało mi się stopniowe rozszerzanie zakresu ruchu.”
Magdalena Kwiatkowska, nauczycielka języka angielskiego

„Interesuje mnie praca z ciałem, medytacja, poznanie możliwości i ograniczeń swojego ciała. Całe zajęcia Metody Feldenkraisa były ciekawe, przyjemne i bardzo relaksacyjne. Zauważyłam rozluźnienie, zaczynam uświadamiać sobie, że na poruszanie się ciała składa się wiele odrębnych elementów, współgrających ze sobą. Poczułam wzrost świadomości siebie i siebie w ciele, 'widzę' poszczególne kości, więzadła – mam świadomość ich pracy. Uważam, że to bardzo wspaniała inicjatywa. Ludzie postrzegają swoje ciało tylko powierzchownie. Nie zdajemy sobie sprawy z wysiłku jaki codziennie wykonujemy, a nawet na jaki wysiłek sami je skazujemy przez niewłaściwą postawę czy sposób poruszania się. Myślę, że praktykowanie metody 'uświadomienie ciała' nakłania do bardziej 'higienicznego' trybu życia, uczestnicy zaczną troszczyć się o organizm nie tylko zewnętrznie, zwracając uwagę na wygląd, ale i wewnątrz. Warsztaty umożliwiają również wyćwiczenie dobrych nawyków poruszania się, pokazując, że nawet czynności wykonywane „automatycznie" jak chodzenie wstawanie etc. z udziałem naszej woli mogą odbywać się bardziej harmonijnie."
Katarzyna Nowak, studentka biotechnologii


Nasza polityka prywatności jest zgodna z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych zwane w skrócie RODO, które ma na celu ujednolicenie regulacji związanych z ochroną danych osobowych w całej Unii Europejskiej.

Copyright © 2007-2017 Ewa Lawresh, wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zezwolenia zabronione.

Nazwy Feldenkrais®, Feldenkrais Method®, Functional Integration® i Awareness Through Movement® są zarejestrowanymi markami usług FELDENKRAIS GUILD® of North America.