Strona Główna Metoda Feldenkraisa Metoda Lawresh Kontakt


  22.02, 07:03


Moje osobiste doświadczenie z Metodą Feldenkraisa

Osobiście poznałam osobę, która w trakcie praktykowania Metody Feldenkraisa w ciągu 18 lat po przebytym udarze mózgu (paraliż lewej strony ciała) doszła to wspaniałych wyników. Fizjoterapeuci mówili mu, że nie będzie chodzić, że czeka go wózek inwalidzki. Dziś Wolfgang Haug, 50 l. jest sprawny fizycznie, chodzi, biega, nawet jeździ na rowerze.

Inne przykład to praca z kobietą przed 50-tką, która choruje od ponad 20 lat na stwardnienie rozsiane. Już po naszym pierwszym spotkaniu poczuła większą równowagę i jej chód się poprawił. Czuła lekkość w sposobie poruszania się, większą pewność siebie i tego jak się porusza. Po drugim spotkaniu wyjechała nawet w góry z rodziną, gdzie wcześniej taki wyjazd był dla niej trudnością.

Inny pan pojawił się u mnie 3 miesiące po udarze mózgu, który już po 2 godzinach zajęć grupowych odczuł ogromną różnicę w poruszaniu się. Po jednym dniu warsztatów powiedział, że lepiej spał, a sprawność jego prawej ręki poprawiła się: był w stanie zalecane ćwiczenia przez fizjoterapeutę - dociskanie kubka na kubek - wykonywać łatwiej i szybciej. Jego chód się wyraźniej poprawił, a po lekcji indywidualnej stanął wzruszony na obie nogi, zniknął przykurcz palców prawej stopy.

Kobieta przed 40-tym rokiem życia, chorująca na miastenię (pseudoporażenna wiotkość mięśni) w czasie warsztatów grupowych nauczyła się koncentrować na swoim ciele (jej własne słowa). Dzięki temu, wiele dni po warsztatach odczuwała „wyraźny komfort” w ciele.

Pewna para biorąca udział w warsztatach – wieloletnie małżeństwo – odczuło większe zaufanie do siebie, bliskość, radość z bycia razem. Poprzez pracę ze sobą ich relacje się poprawiły.

Praca z chorującą na anoreksję 17-letnią dziewczyną pomogła jej w zmianie obrazu siebie i nabraniu większej pewności do siebie. Już po kilku lekcjach indywidualnych poprawiły się jej relacje z otoczeniem oraz zaczęła zmieniać nawyki żywieniowe.

Praca z 10-letnią dziewczynką po wycięciu guzka wraz z częścią mięśnia lewego uda, już po pierwszych 50 minutach doprowadziła do tego, że dziewczynka zaczęła chodzić inaczej, używając tak samo obu nóżek. Wzruszyła się, przytuliła się do mamy, aż w końcu z radości zaczęła tańczyć grecki taniec.

25-letnia kobieta, która spała w tym samym łóżku od 3 lat, nie mogła znaleźć dla siebie miejsca. Po warsztatach nie pasował już jej ten układ. Poczuła niewygodę i chęć zmiany.

Inny pan (45 l.) z kifozą, po lekcji indywidualnej trwającej zaledwie 1 godzinę, 'podrósł' o 3 cm (mierzone kilka razy).

Praca z mężczyzna chorującym na raka, po wielu operacjach i chemioterapii, pomogła mu w zmniejszeniu obrzęku nóg, w lepszym samopoczuciu oraz wierze w to, że wyzdrowieje. Jego stan emocjonalny poprawiał się za każdym razem po lekcji indywidualnej, tak że zawsze czekał na kolejne.

Kobieta około 30 lat, która cierpiała na lęki i fobię społeczną, oraz po trudnych przejściach z dzieciństwa i przemocy na nowo pokochała swoje ciało i odkryła w sobie kobiecość. Jej leki przed ludźmi zniknęły całkowicie, a ona jest dziś osobą, która ma wielu znajomych i nie boi się bliskości.

Takie przykłady można mnożyć, ale nie ma tu miejsca na opisanie wszystkich. Zatem w podsumowaniu, praca z Metodą Feldenkraisa daje korzyści ludziom w każdym wieku, z rożnymi problemami.


Nasza polityka prywatności jest zgodna z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych zwane w skrócie RODO, które ma na celu ujednolicenie regulacji związanych z ochroną danych osobowych w całej Unii Europejskiej.

Copyright © 2007-2017 Ewa Lawresh, wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie jakichkolwiek treści bez zezwolenia zabronione.

Nazwy Feldenkrais®, Feldenkrais Method®, Functional Integration® i Awareness Through Movement® są zarejestrowanymi markami usług FELDENKRAIS GUILD® of North America.